Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rządy Zygmunta III Wazy i Stefana Batorego - podobieństwa i różnice

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie da się ukryć, iż koncepcje rządzenia – spraw zagranicznych i wewnętrznych, prezentowane przez Stefana Batorego bardzo różniły się od tych, za którymi opowiadał się Zygmunt III Waza. Porównywanie jednak jest o tyle trudne, iż okres przebywania tego pierwszego na tronie polskim zamknął się w dziesięciu latach (1576-1586), Szwed natomiast panował lat 45 (1587-1632). Tym niemniej warto zwrócić uwagę na oczywiste rozbieżności w kierunkach prowadzenia spraw narodu polskiego.

Stefanowi Batoremu bardzo zależało na objęciu tronu Polski. Gdyby nie determinacja i pośpiech z jakim dotarł do Krakowa, być może królem zostałbym przedstawiciel dynastii Habsburgów, za czym opowiadała się magnateria. Nowy władca szybko dał się poznać z dobrej strony, ponieważ miał możliwość zaprezentowania swych niebywałych zdolności przywódczych i organizacyjnych. Potrafił wyważyć sprawy Korony z interesami Siedmiogrodu, który chciał uniezależnić od Habsburgów i Turków. Zdobywając twierdzę w Lanckoronie, 24 maja 1576, dał wyraz swej siły determinacji - zdławił niepokorną opozycję, która nie chciał pogodzić się z wynikami elekcji.

Podobnie zdecydowane kroki podjął względem Gdańska. Pobił wojska Gdańszczan w bitwie...

Podobne wypracowania