Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pieniądz w średniowieczu. Pieniądze, banki, weksle

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres Średniowiecza, zwłaszcza w fazie rozkwitu, to czas szybkiego rozwoju handlu. Zmiany organizacji pracy umożliwiały powstanie rynków, na których dochodziło do wymiany towarów. Wraz z reorganizacją gospodarki reformowane było również prawo. Poważnym problemem okazał się jednak „sektor finansowy”.

Ogromną trudnością dla handlu był niewystarczający obieg pieniądza. Bardzo często, nie dysponując odpowiednimi środkami, posługiwano się ich namiastką. W rozliczeniach nierzadko używano pieprzu i zbóż, które był wartościowe i nie ulegały szybkiemu zepsuciu. Zdarzało się również, że moneta była wytwarzana ze skóry. Władcy, chcąc jakoś temu zaradzić, wprowadzali szereg reguł, na czele z zakazem wywozu monet poza granice swych włości.

Prawo bicia monety, jako regalia, należało do władcy, niemniej w praktyce odstępowane było m. in. feudałom i duchowieństwu. W efekcie na rynku znajdowało się wiele różnych rodzajów pieniądza, a ich wzajemna wartość stała się sprawą problematyczną. Rozwiązaniem tego problemu zajmowali się tzw. kupcy pieniądza, którzy dokonywali zamiany obcych monet na te respektowane w danym kraju.

W średniowieczu po raz pierwszy pojawiły się również pieniądze...

Podobne wypracowania