Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Strój kobiecy - od XVI do XVIII wieku - omówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mogłoby się wydawać, że moda została stworzona dla kobiet i to one są szczególnie nią zainteresowane. Jednak kiedyś było zupełnie inaczej. Strój kobiecy nie tylko był dużo skromniejszy aniżeli męski, ale też był na stroju męskim wzorowany. Dopiero z biegiem czasu zaczął się emancypować od tego uzależnienia.

Strój szlachcianki był łatwo rozpoznawalny - suknię tworzyła marszczona spódnica, połączona z ściśle przylegającym do ciała stanikiem. Na nią narzucano delie i kontusiki.

Rodzaj użytego materiału był determinowany zasobem sakwy. Zamożniejsze szlachcianki i arystokratki wybierały jedwab, tkaniny aksamitne, zdobienia brokatowe. W późniejszym czasie przyszła moda tzw. furtugałów - stelaży z okrągłych obręczy i proste spódnice zmieniły swój fason - zaczęły się rozszerzać. Mężatki stosowały suknie z szerokimi rękawami, szyte ze złotolitych brokatów. Narzucały na nie ciężkie płaszcze. Młodsze kobiety gustowały zwłaszcza w sukniach w stylu niemieckim, ze sztywnymi spódnicami. W modzie były też suknie bez rękawów, pod które ubierano koszule. Jako uzupełnienie garderoby, w wieku XVI modne stały się rękawiczki w kolorze żółtym, z wyciętymi otworami na pierścienie. W talii zaś przepasywano...

TAGI: szlachta moda

Podobne wypracowania