Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Cezar - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gajusz Juliusz Cezar urodził się12 lipca 100 r. p.n.e. w Rzymie jako syn Gajusza Juliusza Cezara, po którym przejął imiona. Jego matką była Aurelia Kotta. Wywodził się z rodziny patrycjuszowskiej, która, wg źródeł mitologicznych miała pochodzić od Eneasza, bohatera wojny trojańskiej oraz bogini miłości, Wenus. Ojciec przyszłego władcy Rzymu pełnił funkcję pretora, niezbyt długo zajmował się jednak wychowaniem syna, gdyż umarł śmiercią naturalną w 85 roku, osierociwszy troje swoich dzieci – Cezara oraz jego dwie siostry.

Cezar był spokrewniony z żoną Gajusza Mariusza, który przewodniczył stronnictwu popularów. Dzięki jego protekcji uzyskał po raz pierwszy urząd, a dokładniej tytuł kapłana Jowisza. W tym czasie poślubił swoją pierwszą żonę Kornelię. Kiery władzę przejęli oponenci ze stronnictwa optymatów (82 r.p.n.e.) , ich czołowy przedstawiciel, Niejaki Sulla, nakazał Cezarowi rozwieść się z młodą małżonką ze względu na niekorzystne konsekwencje polityczne związku. Juliusz sprzeciwił się żądaniu, za co odebrano mu posag Julii i pełniony urząd. Zachował tylko prawo do nietykalności, które wydawało się tak niewystarczające, iż opuścił Rzym, po czym udał się na wschód, w Góry Sybińskie. Na tamtejszych bagnach...

Podobne wypracowania