Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rząd Mazowieckiego - polityka zagraniczna po '89 r.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Odzyskanie przez Polskę możliwości prowadzenia w pełni niezależnej, suwerennej polityki zagranicznej podporządkowanej tylko i wyłącznie tzw. polskie racji stanu powiązane było z diametralną zmianą sytuacji wewnętrznej, tj. rozpadem ZSRR w roku 1991 oraz transformacją ustrojową wewnątrz państwa w roku 1989 r.

Powstały w sierpniu 1989 r. rząd Tadeusza Mazowieckiego stanął przed trudnym zadaniem wprowadzenia Polski do świata demokratycznej polityki międzynarodowej oraz ułożenia stosunków dyplomatycznych z państwami ościennymi, w których wówczas również zachodziły gwałtowne zmiany. Już 12. września 1989 r. nowy premier nakreślił ogólne zasady polskiej polityki zagranicznej na najbliższe lata, a dotyczyły one m.in. współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi w celu wyzwolenia się z „tradycyjnej orientacji wschodniej” polskiej gospodarki, zachęcenia do ułożenia partnerskich stosunków z innymi krajami, które według Mazowieckiego lepiej gwarantowały porządek niż dominacja siły, chęci współtworzenia przez Polskę nowej wspólnej Europy, a także – pokojowego doprowadzenia do opuszczenia terytorium Polski przez Armię Czerwoną (sygnalizowano również konieczność likwidacji Układu Warszawskiego...

Podobne wypracowania