Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt III Waza - panowanie, biografia, dokonania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wstąpienie na tron Zygmunta III Wazy odbywało się w bardzo burzliwy i kontrowersyjny sposób. W efekcie bowiem konfliktu między hetmanem Janem Zamoyskim i rodem Zborowskich doszło do utworzenia dwóch opozycyjnych obozów. Większość sprzyjała jednak temu pierwszemu i 19 sierpnia 1587 roku na tron wybrano 21 letniego królewicza Zygmunta, syna Jana III Wazy oraz Katarzyny Jagiellonki, wnuka Gustawa I Wazy.

Koronacja młodego władcy odbyła się 27 grudnia tego samego roku, a aktu tego dokonał arcybiskup Stanisław Karnkowski. W styczniu roku następnego zwycięstwo Jana Zamoyskiego pod Krakowem nad wojskami Maksymiliana III Habsburga ostatecznie zamknęło kwestię elekcji.

Sam Zygmunt, przywiązany znacznie mocniej do rodzinnej Szwecji, niechętnie przyjmował polską koronę. Bardzo szybko zraził również swego sojusznika Jana Zamoyskiego, który przeszedł do obozu opozycyjnego względem monarchy. Hetman nie chciał zaakceptować orientacji prohabsburskiej, która wiązała Polskę z europejskim obozem katolickim oraz ściągało na kraj widmo konfliktu z Turcją.
Okres panowania Zygmunta III Wazy to okres niezwykle niespokojny, zarówno w polityce wewnętrznej jak i zewnętrznej. Król walczył na wielu frontach i ze zmiennym skutkiem.

Pod...

Podobne wypracowania