Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cesarzowa Sissi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach, księżniczka Bawarii, późniejsza cesarzowa Austrii oraz królowa Węgier, wśród najbliższych kręgów znana jako Sisi (również – Sissi) urodziła się 24 grudnia 1837 w Monachium. Była dzieckiem księcia Maksymiliana Bawarskiego i Ludwiki Wittelsbach, córki króla bawarskiego. Miała dziewięcioro rodzeństwa, w tym cztery siostry. Lata dziecięce upływały jej w zamku Possenhofen.

Historia zaręczyn Elżbiety z cesarzem Franciszkiem Józefem jest wyjątkowa – władca miał się ożenić z jej starszą siostrą, Heleną. Kiedy dziewczęta wraz z Ludwiką udały się w sierpniu 1853 roku do austriackiego miasta Bad Ischl, Franciszka zachwyciła młodsza, piętnastoletnia Sisi, którą poprosił o rękę. Ich ślub odbył się 24 kwietnia 1854 i był niezwykle spektakularny. Księżniczka przemierzała ulice Wiednia karocą ozdobioną przez samego Petera Paula Rubensa. Postać młodej cesarzowej od pierwszych chwil budziła entuzjazm i napawała wiedeński tłum zachwytem oraz ciekawością.

Wiedeń okazał się dla nieśmiałej Elżbiety swego rodzaju więzieniem. Od dziecka przyzwyczajona do bliskości natury, wykazywała szczególne umiłowanie wolności, któremu dawała ujście, uprawiając jazdę konną....

Podobne wypracowania