Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Jagiellończyk - panowanie

Aleksander Jagiellończyk, Jan Matejko, Jagiellonowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jagiellonowie na tronie polskim zasiadali od roku 1386, kiedy to litewski książę Władysław Jagiełło (1386-1434) pojął za żonę małoletnią ówczesną królową Polski, Jadwigę Andegaweńską. Następca protoplasty dynastii Jagiellonów, jego najstarszy syn – Kazimierz Jagiellończyk (1434-1492) doczekał się z kolei licznego potomstwa, spośród którego troje zostało w latach późniejszych władcami Królestwa Polskiego. Po panującym stosunkowo krótko Janie Olbrachcie (1492-1501) na tron wstąpił jego młodszy brat, Aleksander Jagiellończyk (1501-1506).

W opinii wielu Aleksander posiadał najmniej spośród braci cech, które predestynowałyby go do sprawowania rządów nad potężnym państwem polsko-litewskim. Po śmierci Kazimierza Jagiellończyka w roku 1492 został on Wielkim Księciem Litewskim, co w połączeniu z faktem, iż królem polski został Jan Olbracht, oznaczało formalne zerwanie unii personalnej. Podczas swojego panowania na Litwie Aleksander dbał o rozwój ziem Księstwa oraz zapewnił mu względny spokój wewnętrzny. W stosunkach z sąsiadami najgorzej wiodło mu się z zaborczą Moskwą, z którą toczył wojny w latach 1492-1494 oraz 1500-1503. Chcąc nieco polepszyć stosunki ze wschodnim sąsiadem...

Podobne wypracowania