Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Roman Dmowski jako myśliciel polityczny i dyplomata - biografia. Opis działalności i próba oceny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pochodzący z rodziny drobnoszlacheckiej, Roman Dmowski przyszedł na świat w roku 1864 we wsi Kamionek pod Warszawą. Już w młodości zaangażował się w działalność konspiracyjną, której głównym zadaniem był opór przeciwko polityce rusyfikacji. Dmowski pobierał nauki na Uniwersytecie Warszawskim, który zakończył ze stopniem doktora nauk przyrodniczych. Poważaną działalność polityczną rozpoczął po wstąpieniu w 1888 roku do koła organizacji młodzieży patriotycznej – tzw. Zetu.

Rok później przyjęty został do Ligi Polskiej, którą wraz z kilkoma przyjaciółmi przekształcił w roku 1893 w Ligę Narodową (w 1897 za sprawą kolejnego przekształcenia powstała Endecja – Stronnictwo Narodowo Demokratyczne). Dwa lata później Dmowski założył i wydawał pismo „Przegląd Współczesny”, w którym dawał wyraz swojej ideologii. Pełna koncepcja oraz program działań ruch narodowego pod jego przewodnictwem zawarte zostały w „Myśli nowoczesnego Polaka”. W gorącym okresie 1904-1906 Dmowski przeciwny był działaniom rewolucjonistów polskich, widząc w nich zagrożenie dla możliwości uzyskania autonomii w ramach państwa rosyjskiego. Wybuch rewolucji w roku 1905 uświadomił mu istotność podjęcia szeroko...

Podobne wypracowania