Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Richard Strauss - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Richard Strauss był niemieckim kompozytorem i dyrygentem późnego okresu romantyzmu. Urodził się w Monachium 11 czerwca 1864 roku. Jego ojciec był związany z muzyką,  w związku z czym zapewnił swojemu synowi bardzo dobre, choć zdecydowanie  konserwatywne wykształcenie muzyczne. Dzięki temu Strauss bardzo wcześnie odkrył swój talent i zaczął samodzielnie komponować.

Od roku 1882 studiował na Uniwersytecie Monachijskim. Jednak studia jego nie potrwały długo. Zaledwie po roku zrezygnował z nauki w Monachium i przeprowadził się do Berlina. W 1885 roku został mianowany asystentem dyrygenta von Bülowa, a rok później zajął jego stanowisko.

W pierwszych kompozycjach Straussa widać wyraźnie inspirację Schumannem i Mandelssohnem. Później kompozytor poznał skrzypka Aleksandra Rittera, a dzięki niemu zrodziło się jego zainteresowanie twórczością Wagnera, która zainspirowała go do stworzenia poematu symfonicznego „Don Juan”. To właśnie ten utwór uznawany był za pierwsze dojrzałe dzieło młodego kompozytora. Późniejsze poematy symfoniczne Straussa to „Śmierć i wyzwolenie”, „Figle Dyla Sowizdrzała”, „Tako rzecze Zaratustra”, „Don Kichot” i „Życie...

Podobne wypracowania