Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Richard Strauss - biografia, życiorys

Richard Strauss był niemieckim kompozytorem i dyrygentem późnego okresu romantyzmu. Urodził się w Monachium 11 czerwca 1864 roku. Jego ojciec był związany z muzyką,  w związku z czym zapewnił swojemu synowi bardzo dobre, choć zdecydowanie  konserwatywne wykształcenie muzyczne. Dzięki temu Strauss bardzo wcześnie odkrył swój talent i zaczął samodzielnie komponować.

Od roku 1882 studiował na Uniwersytecie Monachijskim. Jednak studia jego nie potrwały długo. Zaledwie po roku zrezygnował z nauki w Monachium i przeprowadził się do Berlina. W 1885 roku został mianowany asystentem dyrygenta von Bülowa, a rok później zajął jego stanowisko.

W pierwszych kompozycjach Straussa widać wyraźnie inspirację Schumannem i Mandelssohnem. Później kompozytor poznał skrzypka Aleksandra Rittera, a dzięki niemu zrodziło się jego zainteresowanie twórczością Wagnera, która zainspirowała go do stworzenia poematu symfonicznego „Don Juan”. To właśnie ten utwór uznawany był za pierwsze dojrzałe dzieło młodego kompozytora. Późniejsze poematy symfoniczne Straussa to „Śmierć i wyzwolenie”, „Figle Dyla Sowizdrzała”, „Tako rzecze Zaratustra”, „Don Kichot” i „Życie bohatera”.

Pod koniec dziewiętnastego wieku, kompozytor zainteresował się bardziej operą. Powstały wtedy Gutram i Feuersnot. Jednak nie odniosły sukcesu, a nawet były często krytykowane. Natomiast już „Salome” z 1905 roku odniosła wielki sukces.

Richard Strauss był nie tylko kompozytorem, ale także kapelmistrzem orkiestr w Monachium, Berlinie, Mainingen i Wiedniu. Jego największe działa to „Elektra”, „Kawaler srebrnej róży”, „Tako rzecze Zaratustra” a także wiele innych. Skomponował także hymn igrzysk olimpijskich w Berlinie z 1936 roku. Kontrowersje wzbudzał stosunek Straussa do rządu nazistowskiego a także przypuszczenia o jego współpracy na rzecz hitlerowskich Niemiec.

Richard Strauss zmarł 8 września 1949 roku w Garmisch-Partenkirchen.

Podobne wypracowania do Richard Strauss - biografia, życiorys