Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hannah Arendt - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedna z najsłynniejszych myślicielek politycznych XX wieku. Jej działalność naukowa sytuowała się na styku filozofii, politologii i socjologii. Arendt urodziła się w 1906 roku w niemieckim Linden. Pochodziła z zamożnej rodziny pruskich Żydów, dzieciństwo spędziła w Królewcu. Od 1924 roku studiowała filozofię, teologię i grekę w Marburu i Królewcu. Naukę zakończyła w 1929 roku pisząc pracę doktorską pod kierunkiem Karla Jaspersa. Doktorat dotyczył pojęcia miłości w filozofii św. Augustyna. Podczas studiów zetknęła się również z Edmundem Husserlem oraz Martinem Heideggerem. Z Heideggerem połączył ją długoletni związek, przerwany wstąpieniem filozofa do NSDAP.

W 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy, Arendt wyemigrowała do Francji, gdzie również dosięgło ją widmo nazizmu. W 1940 roku została internowana. Po ucieczce z obozu przez Hiszpanię przedostała się do Stanów Zjednoczonych. W 1951 roku uzyskała amerykańskie obywatelstwo. W USA nastąpił rozkwit jej kariery naukowej. W latach 1963-1967 była profesorem Uniwersytetu w Chicago. Od 1967 roku objęła profesurę w New School for Social Research w Nowym Jorku, z uczelnią związana była do 1975 roku. Aktywnie angażowała się w ruch na rzecz ocalenia dziedzictwa europejskich Żydów....

Podobne wypracowania