Stanisław Ostrowski - charakterystyka prezydentury. Stanisław Ostrowski prezydentem na wychodźstwie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Stanisław Ostrowski urodził się w 1892 r. i zmarł w 1982 r. z wykształcenia był lekarzem. Był prezydentem Lwowa i prezydentem RP na uchodźstwie.
22 listopada 1972 r. został Prezydentem RP na Uchodźstwie. Jego kadencja trwała ok. 7 lat. Zastąpił zmarłego Augusta Zalewskiego. Ostrowski był zaciętym obrońcą Polski i jej niepodległości, nie uznawał on władz PRL. Ostrowski pogodził skłócone ze sobą stronnictwa i doprowadził do zjednoczenia obozu na uchodźstwie. W tym czasie utworzono Radę Tymczasową a później Radę Narodową Rzeczpospolitej.
Jego prezydentura charakteryzowała się szczególną działalnością, wszystkie wysiłki skupił niemal na jednej sprawie – odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Odrzucił konferencję jałtańską i rozpoczął otwarcie popierać Solidarność. Solidarność była dla Ostrowskiego jedyną nadzieją na przyszłość Polski. Ostrowski starał się w Londynie o postawienie pomnika ofiarom katyńskim, rozpoczął antysowiecka nagonkę w Anglii. Zmarł 22 listopada 1982 r. w szpitalu. Jego pogrzeb był prawdziwą manifestacją, uczcili go wszyscy którzy cenili jego niezależność i autorytet, nieugiętość wobec sowieckiej propagandy i oddanie Polsce. Ostrowski był fundatorem Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego. Udzielał się w ramach Biblioteki Polskiej w Londynie i walczył o polską literaturę za granicami kraju.
W 1987 r. na warszawskim Żoliborzu pojawiła się tablica pamiątkowa poświęcona prezydentowi Ostrowskiemu. Stanisław Ostrowski został zapamiętany jako patriota i gorliwy zwolennik walki o polską niepodległość, która nie była mu sprawą daleką. Ostrowski poświęcił całe swoje życia na ratowanie polskiej sprawy i nagłaśniał ją na arenie międzynarodowej.
Podobne wypracowania do Stanisław Ostrowski - charakterystyka prezydentury. Stanisław Ostrowski prezydentem na wychodźstwie
- Tomasz z Akwinu - biografia, życiorys
- Adolf Hitler - sylwetka postaci
- Zajęcie Pekinu przez armię japońską (1937)
- Konflikty polsko-szwedzkie w XVII wieku
- Bitwa pod Maratonem
- Rozejm w Andruszowie i pokój Grzymułtowskiego - postanowienia
- Jerzy Giedroyc - myśl polityczna paryskiej „Kultury”
- Św. Franciszek z Asyżu - biografia, działalność
- Konstytucja Królestwa Polskiego z 1815 roku
- George Washington - biografia, życiorys
- Janko z Czarnkowa - kronikarz
- Anglikanizm - zasady, cechy, charakterystyka
- Hipokrates - biografia, życiorys
- Józef Beck - biografia, życiorys
- Europa - nowe państwa po I wojnie światowej
- Hannah Arendt - biografia, życiorys
- Potop szwedzki (1655-1660) - przebieg
- Zagrożenie zewnętrzne w czasie rozbicia dzielnicowego
- Richard Strauss - biografia, życiorys
- Maximilien de Robespierre - biografia, życiorys