Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Maratonem

bitwy, starożytność, Grecja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wyprawa perska, jaka pod wodzą Matysa i Artafernesa skierowana została w roku 490 p.n.e. przeciwko Grecji, miała charakter prestiżowy. Królowi Dariuszowi zależało na potwierdzeniu swej pozycji poprzez ukaranie Ateńczyków. Ośmielili się oni bowiem wysłać swe wojsko na pomoc powstańcom Jońskim, którzy wystąpili przeciwko zwierzchnictwu perskiemu.

Armia Perska liczyła najprawdopodobniej 25 tysięcy żołnierzy. Początkowo wyprawa przebiegała zgodnie z planem. Mieszkańcy Erytrei – pierwszego celu, na wieść o zbliżających się armiach wysłali posłańców do Aten, ci z kolei powiadomili Spartę. Wszystko to nie zapobiegło jednak upadkowi Erytrei, która została zdobyta, a następnie doszczętnie zniszczona, ludność zaś przesiedlono w głąb Persji. Po tym niewątpliwym sukcesie Persowie skierowali się w kierunku Aten. Za radą Hippiasza zatrzymali się pod Maratonem, na wschodnim wybrzeżu Attyki.

Na Ateńczykach wiadomość o zbliżającym się niebezpieczeństwie zrobiła ogromne wrażenie. Początkowo byli zdecydowani bronić się w obrębie miasta, jednak po upadku Erytrei, za radą Miltiadesa, postanowili stoczyć otwartą bitwę pod Maratonem. Siły Ateńskie wysłane do walki liczyły 10 tysięcy hoplitów, ciężkozbrojnych żołnierzy, którzy zasileni...

Podobne wypracowania