Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Kossak - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Juliusz Kossak był malarzem żyjącym w drugiej połowie XIX wieku.

Urodził się 29 października we wsi Kniehilin w rodzinie szlacheckiej, nie była to jednak szlachta zamożna. Ojciec Kossaka był sędzią i matka oczekiwała, że syn pójdzie w jego ślady. Ponadto był niechętna jego malarskim zapędom, dlatego Juliusz po skończeniu nauki w gimnazjum Ojców Bazylianów we Lwowie studiował prawo na tamtejszym uniwersytecie. W tym samym czasie jednak pobierał również lekcje rysunku u Jana Maszkowskiego.

W latach 1844-1850 Kossak trochę podróżował, przebywał jakiś czas w Małopolsce, na Podolu, Wołyniu i Ukrainie, gdzie uczył się dworskiego savoir-vivre’u. W tym czasie zaprzyjaźnił się również z Piotrem Michałowskim, który nie tylko służył mu malarską radą, ale i dzielił z nim pasję, jaką było zamiłowanie do koni.

W czasie Wiosny Ludów, podczas gdy bracia Kossaka brali czynny udział w walkach, on sam włożył żołnierski mundur i stanął w obronie Lwowa.

W 1851 roku wyjechał na pewien czas do Petersburga. Zapoznał się tam z dziełami wielkich malarzy. Rok później odwiedził także Wiedeń, udał się na Węgry, a w latach 1852-1853 przebywał w Paryżu.

Po powrocie z podróży, osiedlił się w Warszawie,...

Podobne wypracowania