Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojciech Kossak - biografia, życiorys

Wojciech Kossak to polski malarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w 1856 roku w Paryżu, z którego jego rodzina przeniosła się niebawem do Warszawy. Tam rozpoczęła się edukacja Kossaka, zakończona w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych. Malarz swoją edukację kontynuował na uniwersytecie w Monachium. W 1883 roku Kossak wrócił do Krakowa, wziął ślub i urządził własną pracownię malarską, w której spędzi – nie licząc wielu podróży – resztę swojego życia.

Kossaka możemy scharakteryzować jako przedstawiciela nurtu malarstwa batalistycznego. Tematyka malowanych przez niego obrazów oscyluje wokół scen bitew z wojen napoleońskich czy powstania listopadowego, pojawiają się również scenki rodzajowe i portrety. Pierwszy obraz – „Wyjazd na polowanie w Godollo” stworzył w 1887 roku.

Sukces artystyczny Wojciech Kossak odnosi w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Doceniony na scenie europejskiej (zdobywa uznanie w Wiedniu, Warszawie, Monachium i Berlinie), w kolejnych latach odbywa liczne podróże do Francji i Stanów Zjednoczonych. W 1908 zakłada grupę malarską „Zero”.    

Dojrzałą twórczość Kossaka cechuje fascynacja panoramami, które są niezwykle popularne w dziewiętnastowiecznej Europie. Najsłynniejszym dziełem jest „Panorama Racławicka”, którą obecnie można podziwiać we wrocławskiej rotundzie. Obraz ten, namalowany na piętnastometrowym żaglu, powstał, aby upamiętnić najistotniejsze ze zwycięstw Tadeusza Kościuszki nad armią rosyjską podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku. Główny udział w tworzeniu „Panoramy Racławickiej” mieli Wojciech Kossak oraz Jan Styka. 

W ostatnich latach swojego życia Kossak był bardzo płodnym artystą. Mimo hitlerowskiej okupacji Krakowa, malarz snuł plany dotyczące rozwoju własnej twórczości. Jednocześnie konsekwentnie stawiał bierny opór najeźdźcy, na przykład odmawiając malowania portretów niemieckim żołnierzom. Wojciech Kossak jest ojcem malarza Jerzego Kossaka oraz poetki i pisarki, Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej. Malarz umiera w 1942 roku w Krakowie.

Podobne wypracowania do Wojciech Kossak - biografia, życiorys