Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojciech Kossak - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojciech Kossak to polski malarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w 1856 roku w Paryżu, z którego jego rodzina przeniosła się niebawem do Warszawy. Tam rozpoczęła się edukacja Kossaka, zakończona w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych. Malarz swoją edukację kontynuował na uniwersytecie w Monachium. W 1883 roku Kossak wrócił do Krakowa, wziął ślub i urządził własną pracownię malarską, w której spędzi – nie licząc wielu podróży – resztę swojego życia.

Kossaka możemy scharakteryzować jako przedstawiciela nurtu malarstwa batalistycznego. Tematyka malowanych przez niego obrazów oscyluje wokół scen bitew z wojen napoleońskich czy powstania listopadowego, pojawiają się również scenki rodzajowe i portrety. Pierwszy obraz – „Wyjazd na polowanie w Godollo” stworzył w 1887 roku.

Sukces artystyczny Wojciech Kossak odnosi w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Doceniony na scenie europejskiej (zdobywa uznanie w Wiedniu, Warszawie, Monachium i Berlinie), w kolejnych latach odbywa liczne podróże do Francji i Stanów Zjednoczonych. W 1908 zakłada grupę malarską „Zero”.    

Dojrzałą twórczość Kossaka cechuje fascynacja panoramami, które...

Podobne wypracowania