Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Wyczółkowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jeden z największych polskich malarzy doby realizmu, doskonale posługujący się zarówno pędzlem, jak i węglem oraz grafitem. Sytuuje się w nurcie realistycznym, a więc stylu malarskim, który za główny temat bierze sobie portretowanie scen ukazujących prostych, często biednych, ludzi. Nie posługuje się agresywnymi kolorami stawiając raczej na przygaszoną paletę barw i wierność, a nawet – brutalizm w przedstawianiu szczegółów rzeczywistości.

Zapoczątkowany we Francji przez Gustawa Courbeta (słynni „Kamieniarze”), szybko przyjął się w Polsce i znalazł szerokie grono naśladowców. Z realizmu słynęli Aleksander Gierymski oraz Józef Chełmoński, a także Jan Matejko i Jacek Malczewski, choć ten ostatni kieruje się raczej w obręb symbolizmu.

Leon Wyczółkowski urodził się w 1852 roku niedaleko w małej wsi, niedaleko Garwolina. Od dzieciństwa ujawniał szerokie zdolności plastyczne, co zaprowadziło go do klasy rysunkowej w warszawskiej szkole, gdzie uczył się pod okiem Wojciecha Gersona, który sam oprócz wybitnego talentu pedagogicznego specjalizował się w realistycznym malarstwie pejzażowym, a następnie studiował w akademii w Monachium oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem...

Podobne wypracowania