Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bona Sforza – biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bona Sforza, właściwie Bona Sforza d’Aragona urodziła się 2 lutego 1494 r. w Vigevano i zmarła 19 listopada 1557 r. w Bari w południowych Włoszech. Była córką Giana Galeazzo Sforzy – księcia Mediolanu oraz Izabeli Aragońskiej – córki Alfonsa II, księcia Neapolu. Ojciec Bony został odsunięty od władzy, dlatego dokładano wszelkich starań, aby Bona wyszła za mąż jak najkorzystniej. Była wszechstronnie wykształcona – znała biegle kilka języków obcych, interesowała się sztuką, literaturą, matematyką, dziełami klasyków greckich.

Poparcie tak znamienitego rodu, jak Habsburgowie pozwoliło jej na ożenek z Zygmuntem Starym, królem Polski. Królewska korona spoczęła na jej głowie 18 kwietnia 1815 r. roku na Zamku Królewskim na Wawelu. Natychmiast zaaklimatyzowała się w nowych warunkach i otoczeniu. Szybko stworzyła silne ugrupowanie polityczne skoncentrowane wokół jej osoby. Lubiła i umiała manipulować ludźmi z najbliższego jej otoczenia – później te umiejętności wykorzystywała na swoim mężu – Zygmuncie Starym. Dzięki swojej przedsiębiorczości udało jej się także zyskać zgodę papieża na wpływ na obsadę biskupów w kilku najważniejszych miastach Polski (między innymi w Krakowie czy...

Podobne wypracowania