Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bela Bartok - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Béla Bartók był węgierskim kompozytorem i pianistą. Urodził się w Nagyszentmiklós 25 marca 1881 roku.  Powszechnie uznawany jest za jednego z największych i najwspanialszych kompozytorów dwudziestego wieku. Jego rodzice byli dobrze wykształceni, a matka udzielała synowi pierwszych lekcji muzyki. Béla już jako dziewięciolatek zaczął tworzyć woje pierwsze kompozycje, a w wieku lat jedenastu po raz pierwszy wystąpił publicznie prezentując jednocześnie „Bieg Dunaju” swojego autorstwa.

W 1894 roku rozpoczął naukę muzyki u L. Erkela i A. Hyrtla w Bratysławie. Pięć lat później przyjęto go do Akademii Muzycznej w Budapeszcie. W tym czasie Bartóka inspirował przede wszystkim Johhanes Brahms, dlatego też w jego kompozycjach z tego okresu dostrzec można wpływy niemieckiego kompozytora. Jednak Bartók nie był wówczas zadowolony ze swojej twórczości, porzucił komponowanie na rzecz pianistyki na kilka lat. W 1902 roku, po usłyszeniu „Tako rzecze Zaratustra” Straussa i utworów Liszta, Béla wrócił do komponowania. 

Dwa lata później, zachwyciła go węgierska chłopska muzyka ludowa. Od tej pory rozpoczął wędrówkę po kraju z fonografem, na którym...

Podobne wypracowania