Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Verdun

I wojna światowa, bitwy, Francja, wojna

Bitwa pod Verdun trwała od lutego do grudnia 1916 roku. Celem niemieckim było zamknięcie armii francuskiej w kleszczach i jej wykrwawienie. Na czele obrony francuskiej twierdzy Verdun  stał sławny gen. Philippe Petain; Niemcy zaatakowali wraz z dniem 21 lutego i pierwsze dni były pasmem ich sukcesów. Dopiero gdy obrońcy otrzymali posiłku, szanse się wyrównały. Do 4 marca trwał zacięty bój w okolicach Mozy. Droga była ciężka, walczono o każdy kawałek ziemi. Po krótkim okresie reorganizacji wznowiono działania od pierwszego dnia maja do czerwca, kiedy to niemiecka ofensywa osłabła. Ostatecznie za koniec bitwy przyjmuje się jednak grudzień 1916 roku. Twierdza została w rękach francuskich.

Bitwa pod Verdun była najbardziej krwawą bitwą czasów pierwszej wojny światowej. Określono ją bardzo szybko piekielną bitwą, jak i nadano jej nazwę młynu verduńskiego. Przez czas jej trwania zginęło po obu stronach po ok 350 tysięcy żołnierzy (Niemcy mieli stracić ok 337 tys., a Francuzi 360 tys.). Jest symbolem ogromnej odwagi Francuzów.

Podobne wypracowania do Bitwa pod Verdun