Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kaczorowski - biografia, życiorys

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku. Jego rodzina miała szlacheckie pochodzenie. Kaczorowscy cenili sobie wartości patriotyczne i miłość do ojczyzny. Młody Ryszard wstąpił do ZHP. W strukturze pełnił funkcję komendanta okręgu (białostockiego), kiedy na ziemie Polskie wkroczyła Armia Czerwona. To właśnie wtedy podjął decyzję o uformowaniu Szarych Szeregów. Nie był to jedyny przejaw jego patriotycznej aktywności.

Kaczorowski współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej. W tych trudnych czasach nie trudno było o problemy, zwłaszcza jeśli prowadziło się walkę z wrogiem. Mężczyzna został pojmany i więziony początkowo w swoim rodzinnym mieście, a następnie przewieziony do Mińska. 1 lutego 1940 odbył się jego proces. Wyrok został wydany. Na jego mocy Ryszard Kaczorowski miał zostać skazany na śmierci. Po ponad trzech miesiącach, 10 maja, wyrok zmieniono. Został przewieziony do łagru, gdzie miał pracować przez dziesięć lat. Udało mu się uniknąć tego losu. Uwolniono go, podobnie jak innych więźniów, na mocy porozumienia Sikorski-Majski.

Przykre wydarzenia nie zabiły w Kaczorowskim ducha walki. Po oswobodzeniu przyłączył się do Armii gen. Andersa. U jego boku walczył pod Monte Cassino.

Kiedy wojna dobiegła końca, Ryszard Kaczorowski, opuścił kraj i osiedlił się w Anglii. Skończył tam szkołę handlową i piastował spokojną posadę księgowego. Nie zapomniał jednak o sprawach ważnych czyli o kraju. Choć nie mógł bezpośrednio działać na ziemiach Polski, starał się pomagać na odległość. Nadal związany był z harcerstwem. Od roku 1955 do 1967 był nawet naczelnikiem. W roku 1957 wziął udział w Jamboree oraz w Światowym Zlocie Harcerstwa na Monte Cassino, który odbył się w roku 1969.

Rok 1986 to czas, kiedy Kaczorowski wkroczył do świata wielkiej polityki. Otrzymał stanowisko ministra ds. krajowych w rządzie, który utworzono na emigracji. Trzy lata później został Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Był ostatnim takim prezydentem. W roku 1990, dnia 22 grudnia, przekazał władzę Lechowi Wałęsie.

Prezydent Kaczorowski był wielkim orędownikiem sprawy polskiej na Zachodzie. Za swoją działalność, nie tylko polityczną, odebrał szereg odznaczeń. Były to np. „Bene Merito”, „Krzyż Wielki Orderu Piusa”. Sama królowa Elżbieta II mianowała go kawalerem I klasy. Wszystko to świadczy, jak wielkim i poważanym człowiekiem był Ryszard Kaczorowski i ile zrobił dla kraju oraz polonii zamieszkującej Wyspy Brytyjskie.

Ostatni prezydent na uchodźstwie zmarł 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej.

Podobne wypracowania do Ryszard Kaczorowski - biografia, życiorys