Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kaczorowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku. Jego rodzina miała szlacheckie pochodzenie. Kaczorowscy cenili sobie wartości patriotyczne i miłość do ojczyzny. Młody Ryszard wstąpił do ZHP. W strukturze pełnił funkcję komendanta okręgu (białostockiego), kiedy na ziemie Polskie wkroczyła Armia Czerwona. To właśnie wtedy podjął decyzję o uformowaniu Szarych Szeregów. Nie był to jedyny przejaw jego patriotycznej aktywności.

Kaczorowski współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej. W tych trudnych czasach nie trudno było o problemy, zwłaszcza jeśli prowadziło się walkę z wrogiem. Mężczyzna został pojmany i więziony początkowo w swoim rodzinnym mieście, a następnie przewieziony do Mińska. 1 lutego 1940 odbył się jego proces. Wyrok został wydany. Na jego mocy Ryszard Kaczorowski miał zostać skazany na śmierci. Po ponad trzech miesiącach, 10 maja, wyrok zmieniono. Został przewieziony do łagru, gdzie miał pracować przez dziesięć lat. Udało mu się uniknąć tego losu. Uwolniono go, podobnie jak innych więźniów, na mocy porozumienia Sikorski-Majski.

Przykre wydarzenia nie zabiły w Kaczorowskim ducha walki. Po oswobodzeniu przyłączył się do Armii gen. Andersa. U jego boku walczył pod Monte Cassino.

Kiedy wojna dobiegła końca,...

Podobne wypracowania