Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Thomas Jefferson - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Thomas Jefferson urodził się 13 kwietnia 1743 w Shadwell w Wirginii, a zmarł 4 lipca 1826 w Charlottesville (w hrabstwie Albemarle w Wirginii). Był trzecim prezydentem Stanów Zjednoczonych, drugim wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych oraz pierwszym sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych. Imię odziedziczył po swoim ojcu – Thomasie Jeffersonie, który był plantatorem. Jego matka natomiast Jane Randolph Jefferson zajmowała się domem.

Studiował prawo na College of William and Mary, po czym zajął się praktyką prawniczą, która trwała siedem lat. Był republikaninem. W latach 1768–1772 reprezentował Kolonię Wirginii, a trzy lata później dostał się do Kongresu Kontynentalnego (organizacji ustanowionej przez trzynaście stanów), gdzie napisał słynną Deklarację Niepodległości – dokument ogłaszający wolność i niezależność stanów. Akt ten został uchwalony w trybie pilnym. W Zgromadzeniu Narodowym Wirginii poddał pod ocenę nowe projekty dotyczące między innymi tolerancji wyznań religijnych oraz wolności i równouprawnienia.

W roku 1784 został ambasadorem we Francji. Na początku współpracował z Beniaminem Franklinem, potem go zastępował jako poseł amerykański. Mieszkał niedaleko Pól Elizejskich....

Podobne wypracowania