Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Giovanni Bellini - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dokładna data urodzenia tego wybitnego malarza doby renesansu nie jest znana. Historycy wskazują na 1427 lub 1430 rok. Giovanni Bellini urodził się w Wenecji. Ten najwybitniejszy z rodziny malarzy artysta pierwsze nauki warsztatu pobierał u swego ojca. Ważnym momentem w życiu Belliniego był ślub jego siostry. Nicosia Bellini wyszła za mąż za Adrea Mantegnę, który stał się mecenasem malarza i miał duży wpływ na jego twórczość.

W malarstwie Giambellina spotykały się wenecka tradycja malarska, renesans florencki oraz przede wszystkim szkoła padewska, której członkiem był Mantegna. Istotne było również zainteresowanie malarza sztuką niderlandzką. W obrazach Belliniego przeważa tematyka religijna. Szczególnie często podejmował motyw Piety, którą zresztą znacznie zmodyfikował tworząc jej popiersiowe ujęcia. Do kanonów sztuki sakralnej weszły również obrazy Belliniego przedstawiające Madonnę z dzieciątkiem. Innowacją było zainteresowanie malarza psychiką przedstawianych postaci.

Za najwybitniejsze dzieło z pierwszego okresu twórczości malarza uważa się „Pietę” pochodzącą z 1460 roku. Inne religijne obrazy malarza to przede wszystkim „Św. Justyna” (1476) i „Przemienienie Pańskie”...

Podobne wypracowania