Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Państwo Wielkomorawskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początki państwa wielkomorawskiego sięgają roku 830. Wtedy właśnie Mojmirowi, jednemu z władców plemiennych, udało się zjednoczyć ludność zamieszkałą w dorzeczu Dyi i Morawy. Po jego śmierci w roku 846, jego działo kontynuował osadzony przez Ludwika Niemieckiego Rościsław - bratanek Mojmira. Nowy władca, świadomy olbrzymiej politycznej roli religii podjął działania mające na celu schrystianizowanie swego kraju. Na tego typu zabiegi coraz bardziej nieufnie spoglądał Ludwik - w roku 855 zorganizował nawet wyprawę przeciwko Rościsław. Ponieważ jednak zakończyła się ona klęską państwo morawskie wybiło się na niezależność.

Po zwycięstwie nad Germanami, Rościsław nie mógł szukać już u nich oparcia i pomocy w kwestiach politycznych i religijnych. Konieczne stało się znalezienie alternatywy. W 862 roku władca ten zwrócił się do cesarza bizantyjskiego Michała III z prośbą o przysłanie misjonarzy władających językiem słowiańskim. Decyzja ta miała poważne konsekwencje. Metody i Cyryl (Konstanty), którzy przybyli na wezwanie, nie tylko bowiem nauczali, ale również przetłumaczyli na język słowiański Pismo Święte i księgi liturgiczne. Postępowanie to, zjednując sobie ludność miejscową, wzbudziło oburzenie w kręgach niemieckich duchownych, którzy...

Podobne wypracowania