Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

El Greco - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

El Greco, wybitny przedstawiciel hiszpańskiego baroku, urodził się prawdopodobnie na Krecie w 1541 roku. El Greco to przyjęty przez niego pseudonim, jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi: Dominikos Theotokopulos. O życiu artysty wiadomo niewiele. W początkowym okresie swojej twórczości malował i tworzył ikony. Ogromny wpływ na jego artystyczny rozwój miał wyjazd do Wenecji w 1568 roku. Historycy przyjmują, że El Greco uczył się tam malarstwa pod opieką Tycjana. Tam również poznał i zafascynował się obrazami Tintoretta, które częściowo ukształtowały styl artysty.

W 1570 roku El Greco przeniósł się do Rzymu, na dwór kardynała Alessandro Farnese. Podczas pobytu w Rzymie artysta studiował twórczość Michała Anioła i Rafaela, nie był jednak wobec niej bezkrytyczny. Mistrzom malarstwa zarzucał między innymi zmniejszenie roli koloru w obrazie i zbytnie przywiązanie do rysunku. Rzym opuścił w 1577 roku, duży wpływ na tę decyzję miał konflikt malarza z Vasarim. Po powrocie na stałe osiedlił się w Toledo. Sztukę tworzył przede wszystkim na zamówienie kościoła katolickiego, który toczył w tym czasie walkę z reformacją również na płaszczyźnie artystycznej.

Twórczość El Greca zdominowana jest więc przez...

Podobne wypracowania