Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

January Suchodolski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Można powiedzieć, że January Suchodolski był w malarstwie prekursorem tendencji, które później stały się udziałem takich sław jak Jan Matejko czy Juliusz Kossak. Jeszcze przed nimi zaczął bowiem podejmować w swoich obrazach tematy patriotyczne, których piewcą stanie się później twórca „Stańczyka” oraz tematy hippiczne, a więc przedstawiające konie, w malowaniu których wyspecjalizuje się później Juliusz Kossak.

Malarz urodził się w 1797 roku w Grodnie. Wolą ojca było przeznaczenie Januarego do życia wojskowego, dlatego posłał on syna do szkoły kadetów. Tam poznał chłopak podstawy grafiki i rysunku, zainteresował się także malarstwem i architekturą. Jego nauczycielami byli Stanisław Kurczyński i Zygmunt Vogl.

January kształcił się zarówno w sztuce malarskiej, jak i wojskowej, które to dziedziny już do końca życia będą szły w jego przypadku w parze. Kilka lat później został podporucznikiem wojsk Królestwa Polskiego, a wkrótce potem – porucznikiem, dzięki czemu miał sposobność uczestniczenia w ważnych wydarzeniach państwowych. Pewnego razu zobaczył nawet na żywo Napoleona – wydarzenie to zapadło głęboko w pamięci młodego artysty.

Suchodolski nie...

Podobne wypracowania