Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kinematografia polska - kultura po II wojnie światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Straszliwe zniszczenia wojenne z lat 1939-1945 w ogromnym stopniu dotknęły kulturę polską, w tym zaledwie raczkującą przed wojną kinematografię. Dla filmu polskiego oznaczało to niemalże konieczność rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Podnoszenie się ze zgliszczy oznaczało także zmianę orientacji twórczej i przewartościowanie wcześniejszych założeń tak, by były w zgodzie z doktryną socjalistyczną. Tak jak sztuki piękne czy literatura, podobnie kinematografia służyć miała od tej pory celom propagandowym oraz podlegać kontroli cenzorów.

Władze PRL wiązały z kinem – jako środkiem masowego przekazu – bardzo duże nadzieje. Dlatego też nie szczędziły środków na odbudowę sal kinowych oraz kształcenie kadr. Od roku 1944 produkowana była „Polska Kronika Filmowa” – 10-minutowy skrót informacji rządowych oraz wiadomości wyświetlany przed pokazem właściwego filmu. Już 13.11.1945 r. utworzone zostało, podlegające Ministerstwu Kultury i Sztuki, przedsiębiorstwo państwowe „Film Polski”, któremu przysługiwała wyłączność na tworzenie oraz wynajmowanie filmów.

Pierwszym powojennym filmem fabularnym były „Zakazane piosenki” L. Buczkowskiego, którego premiera odbyła się 8.01.1947 r....

Podobne wypracowania