Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Włochy w latach 1943-1948

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rok 1943 to moment wycofania się Włoch z wojny. 25 lipca 1943 roku król Wiktor Emanuel III (skompromitowany współpracą z nazistowskimi Niemcami) dał dymisję Mussoliniemu. Król zwrócił się do Pietra Badoglio, aby ten utworzył nowy rząd i stanął na jego czele. Badoglio był politykiem i wojskowym, który przeciwstawiał się udziałowi Włoch w wojnie (gdy państwo przystąpiło do niej zrezygnował z funkcji szefa sztabu generalnego). Po objęciu funkcji premiera nawiązał kontakty z aliantami, 3 września 1943 roku podpisał zawieszenie broni. Włochy wycofały się z faszystowskiej koalicji, co spowodowało atak Hitlera. 13 października 1943 roku została wypowiedziana wojna III Rzeszy. Do walki przystąpili zarówno komuniści, jak i demokraci. Po zakończeniu II wojny światowej losy Włoch potoczyły się jednak inaczej niż losy państw, które znalazły się pod wpływami ZSRR. I tu Stalin pragnął zaznaczyć swoją obecność, ale na terenie kraju znajdowali się alianci. Dlatego komuniści nie zdecydowali się przejąć władzy, świadomi możliwych konsekwencji.

Kraj był targany przeciwnościami ideologicznymi, dały o sobie znać wyniszczające skutki wojny. Nie było zgody, co do tego jaki ma być ustrój państwa. Rząd Banomiego nie potrafił ogarnąć sytuacji....

Podobne wypracowania