Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Persja - organizacja państwa, religia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Organizacja państwa perskiego w dużym stopniu była zasługą Dariusza, którego rządy przypadły na lata 522-485 p.n.e. Władca ten otrzymał państwo w opłakanym stanie. Schyłek panowania jego poprzednika - Kambyzesa wypełniły bowiem powtarzające się powstania w różnych prowincjach. Naglącą koniecznością było stworzenie aparatu państwowego, dzięki któremu zwiększyłaby się spójność wewnętrzna.

Efektem polityki Dariusza było stworzenie systemu, w którym olbrzymie zasoby państwa znalazły się w dyspozycji dynastii królewskiej oraz grup możnych. Tego typu eksploatacja ludów podbitych, nota bene charakterystyczna dla starożytności, dokonywana była niezwykle umiejętnie. Wbrew ówczesnym zwyczajom władca ten preferował wchodzenie w sojusze, bardziej niż odwoływanie się do przemocy. Poprzez łagodne traktowanie potrafił sobie zjednać podbite warstwy posiadające. Ponadto jego polityka zakładała tolerancje religijną na obszarze całego państwa. Był to kolejna decyzja, która zapewniła mu poparcie wśród uprzywilejowanych warstw - tym razem duchownych. Za sprawą takich metod monarchia perska zyskała akceptację górnych warstw społecznych pobitych ludów, a to nadało perskiemu panowaniu większą stabilizację i spoistość...

Podobne wypracowania