Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Elamici - okres staroelamicki - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Starożytnej Mezopotamii ilość państw i miast była ogromna, spośród tej ogromnej ilości kultur bardzo mocno wyróżniał się Elam, państwo o którym było dosyć głośno w tamtym okresie.

Elam był starożytnym państwem powstałym ok. 2400 r. p.n.e., jego terytorium sięgało obszaru południowo-zachodniego Iranu. Teren górzysty sięgający aż do Zatoki Perskiej. Historię Elamu dzielimy na kilka okresów - staroelamicki, średnioelamicki i neoelamicki. Historia Elamu ciężka jest do odtworzenia i ustalenia ze względu na brak źródeł i podań świadczacych o dziejach i losach tego państwa. Okres staroelamicki jest okresem poczatkoującym, gdzie państwo zaczęło się formować, nastąpiło wstępne ustalenie granic i ram terytorialnych. Okres staroelamicki przypada na lata 2500-1500 r. p.n.e. i dotyczy sytuacji Elamu.

Ludnośc Elamu znajdowała się pod bardzo silnym wpływem kultury sumeryjskiej. Sumerowie mieli ogromny wpływ na wszystkie państwa i ludy znajdujące się na terenach Mezopotamii. Kultura Sumerów wpływała na wszystko co wokół się działo. Elam przejął po Sumerach pismo klinowe, administrację i rolnictwo. Stąd też tak trudne było rozróżnienie kultury Elamu od innych. Elam był miejscem na którym rozgrywały się potyczki...

Podobne wypracowania