Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Elamici - okres staroelamicki - charakterystyka

W Starożytnej Mezopotamii ilość państw i miast była ogromna, spośród tej ogromnej ilości kultur bardzo mocno wyróżniał się Elam, państwo o którym było dosyć głośno w tamtym okresie.

Elam był starożytnym państwem powstałym ok. 2400 r. p.n.e., jego terytorium sięgało obszaru południowo-zachodniego Iranu. Teren górzysty sięgający aż do Zatoki Perskiej. Historię Elamu dzielimy na kilka okresów - staroelamicki, średnioelamicki i neoelamicki. Historia Elamu ciężka jest do odtworzenia i ustalenia ze względu na brak źródeł i podań świadczacych o dziejach i losach tego państwa. Okres staroelamicki jest okresem poczatkoującym, gdzie państwo zaczęło się formować, nastąpiło wstępne ustalenie granic i ram terytorialnych. Okres staroelamicki przypada na lata 2500-1500 r. p.n.e. i dotyczy sytuacji Elamu.

Ludnośc Elamu znajdowała się pod bardzo silnym wpływem kultury sumeryjskiej. Sumerowie mieli ogromny wpływ na wszystkie państwa i ludy znajdujące się na terenach Mezopotamii. Kultura Sumerów wpływała na wszystko co wokół się działo. Elam przejął po Sumerach pismo klinowe, administrację i rolnictwo. Stąd też tak trudne było rozróżnienie kultury Elamu od innych. Elam był miejscem na którym rozgrywały się potyczki wojenne i podboje. Ok. 1900 r. p.n.e. pojawiła się w Elamie nowa dynastii z królem Eparti.

W tym okresie Elam był państwem o luźno powiązanych miastach i strukturze administracyjnej. Elam przystapił do podboju sąsiadujących terytoriów. Zaczął atakować i doskwierac innym państwom i miastom, doszło do krwawych konfliktów na tle których Elam bardzo podupadł. Doszło do konfliktu z Babilonem. Babilon był jednak zbyt silnym miastem dla Elamu, nie udało się więc go podbić. Dopiero po czasie licznych wypraw zaczepnych i łupieżczych udało się wtargnąć do Babilonu.

Elamici dopiero ok. 1700 r. p.n.e. najechali Babilonię i pokonali miasto. Był to okres największej potęgi Elamu za czasów dynastii Sukkalmahów. W momencie podbicia Babilonii, Elam przezywał swój największy rozkwit. Po tym czasie, trudno ustalić dalsze losy Elamu, wiadomo natomiast, że ten podbój był ich ostatnim podbojem. W późniejszym okresie Elam zaczął tracić na znaczeniu. Powoli, stopniowo Elam zaczął się asymilować z innymi państwami, doprowadzając w konsekwencji do całkowitego zaniku Elamu. Państwo Elamu z czasem uległo rozkładowi i zostało wchłonięte przez inne państweka o charakterzy strukturalnym państw-miast. Ze względu na bardzo małą ilość źródeł trudno ustalić przebieg całego okresu staro-elamickiego.

Podobne wypracowania do Elamici - okres staroelamicki - charakterystyka