Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antonio Salieri - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antonio Salieri jest włoskim kompozytorem żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku. Urodził się w 1750 roku w Legnano. Od szesnastego roku życia przebywa na wiedeńskim dworze cesarskim. Początkowo wypełnia obowiązki kapelmistrza opery włoskiej. W 1788 roku Antonio Salieri zostaje kapelmistrzem cesarskim.

Antonio Salieri żył w tym samym mieście co Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytorzy rywalizowali ze sobą o wpływy publiczności wiedeńskiej. Ten konflikt interesów został ukazany w filmie „Amadeusz” w reżyserii Milosa Formana. W produkcji z 2010 roku Antonio Salieri zostaje ukazany jako nadworny muzyk z wielkimi inspiracjami i jeszcze większymi marzeniami. Jednak kiedy wydaje się, że cały dwór o nim usłyszał, na wiedeńskiej scenie pojawia się artysta światowej klasy, którego imię miało przyćmić wszystkie inne - Wolfgang Amadeusz Mozart. Nie wiemy, czy konflikt, który miał miejsce, był rzeczywiście tak silny, jak to zostało ukazane w filmie. Produkcja została oceniona wysoko przez widzów.

Antonio Salieri jest autorem licznych oper (w jego dorobku znajduje się aż trzydzieści dziewięć tych kompozycji), mszy, oratoriów i kantat. Był nauczycielem muzyki światowej sławy kompozytorów - wśród jego uczniów...

Podobne wypracowania