Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Domeyko - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ten badacz, geograf i geolog stał się inspiracją dla największych twórców, w tym dla Adama Mickiewicza. Twórca ten postać wzorowaną na Domeyce umieścił w III części „Dziadów”, wcielając go w rolę Żegoty.

Domeyko miał pochodzenie szlacheckie, legitymował się herbem Dangiel. Jeszcze jeden motyw łączy Domeyko z Mickiewiczem – otóż, matka badacza była ciotką Maryli Wereszczakówny, wielkiej miłości wieszcza polskiego.

Chłopcu wcześnie umarł ojciec, więc obowiązkami rodzicielskimi zajął się wujek Ignacego, który wpajał mu zainteresowania mineralogią, górnictwem i geologią. Jako młodzieniec, Ignacy dostał się na Uniwersytet Wileński, gdzie rozwijał swoje zainteresowania. Studiował na kierunku fizyczno-matematycznym, co pozostawało w zgodzie z jego pasjami, jednak kształcił się także w dziedzinach humanistycznych, takich jak historia i literatura polska. Jego profesorem był Jędrzej Śniadecki – słynny biolog, chemik, a dodatkowo lekarz i filozof.

Studia to także działalność na rzecz kraju. Domeyko wstąpił do Towarzystwa Filomatów, a więc tajnej organizacji studentów, którzy prowadzili cykle samokształceń oraz urządzali wykłady, spotkania i odczyty odwołujące się do...

Podobne wypracowania