Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marcel Duchamp - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marcel Duchamp (Henri-Robert-Marcel Duchamp) przyszedł na świat 28 lipca 1887 roku w Blainville-Crevon we Francji. Był bratem malarza i rysownika Jacques’a Villona (Gaston Duchamp), ukochanej przez niego siostry malarki Suzanne Duchamp zamężnej z malarzem Jeanem Crottim oraz Raymonda Duchamp-Villona, który spełniał się jako rzeźbiarz.

Jako chłopiec uczył się z dwojgiem starszych braci w szkole w Rouen. Wykazywał duże zdolności matematyczne, wygrywał nawet konkursy matematyczne, ale także rysownicze, co pewnie skłoniło go do rozpoczęcia kariery artystycznej. W 1904 roku podjął studia na  Académie Julian, lecz wytrwał na uczelni zaledwie rok, który to czas wypełniał raczej grą w bilard niż uczęszczaniem na zajęcia. W tym okresie Duchamp zarabiał na życie rysowaniem i sprzedażą animowanych rysunków, które wyrażały jego rubaszny humor oparty na dwuznaczności znaczeń zawartej w grach słownych lub wizualnych. W 1905 roku odbywał przymusowo służbę wojskową u drukarza, który nauczył go umiejętności typografii, a także drukowania.

Jego dzieła po raz pierwszy można było ujrzeć w 1909 roku w Paryżu na Salonie Niezależnych oraz na Salonie Jesiennym. Na początkach kariery czerpał inspiracje z poczynań fowistów, malarstwa...

Podobne wypracowania