Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barack Obama - biografia, życiorys

Barack Obama przyszedł na świat 4 sierpnia 1961 r. w Honolulu na Hawajach. Jego ojciec – Barack Obama senior – wywodził się z afrykańskiego plemienia Luo (zamieszkuje ono Kenię, Ugandę i Tanzanię). Matka – Ann Dunham – miała natomiast korzenie irlandzkie, angielskie i indiańskie (dokładniej – wywodzące się z plemienia Czirokezów).

Kiedy Barack Obama miał dwa lata, jego rodzice rozwiedli się. Każde z nich poszło  w swoją stronę. Ojciec zajął się studiami doktoranckimi na Harvardzie, a matka ponownie wyszła za mąż. Jej nowym partnerem został student z Indonezji, a cała rodzina przeprowadziła się do Dżakarty. Młody Obama do dziesiątego roku życia uczęszczał do tamtejszej szkoły, jednak później przeprowadził się na Hawaje, gdzie zamieszkał z dziadkami.

Wielką traumą przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych była jego odmienność. Wszak Ann Dunham była białą kobietą, a jego ojciec, którego Obama widział tylko raz (w 1971), czarnoskórym mężczyzną. To „niedopasowanie” skłaniało dojrzewającego chłopca do ciągłego stawiania pytań o swoją tożsamość.

Po ukończeniu Punahou School, Barack Obama przeprowadził się do Los Angeles. Tam rozpoczął studia na kierunku politologicznym o specjalności stosunki międzynarodowe. Ukończył je ze stopniem licencjata i oddał się działalności społecznej. Pracował głównie z mało zarabiającymi mieszkańcami Roseland w Chicago oraz zajmował się budownictwem społecznym. Następnie rozpoczął studia prawnicze w Harvard Law School (1988), gdzie w 1991r. otrzymał tytuł magistra prawa.

Kariera polityczny Baracka Obamy rozpoczęła się w 1996 r., kiedy to został wybrany do senatu stanowego Illinois. Nominacje takie uzyskał także w 1998 i 2002, a z funkcji tej ostatecznie zrezygnował w 2004r., gdyż został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych.  W swojej działalności politycznej koncentrował się głównie na sprawach ludzi biednych i kwestiach rasowych. Wprowadził m. in. kredyty podatkowe dla ubogich oraz rozporządzenie nakazujące odnotowywanie przez policjantów rasy zatrzymywanych kierowców.

W 2006 r. Barack Obama został wybrany do 110 Kongresu Stanów Zjednoczonych (władza ustawodawcza składająca się z Izby Reprezentantów oraz Senatu). Dał się wtedy poznać jako gorący przeciwnik wojny w Iraku. Swoją opieką starał się otoczyć także rodziny żołnierzy, którzy walczyli w imię Stanów Zjednoczonych poza granicami kraju.

Dnia 20 stycznia 2009 r. Barack Obama został zaprzysiężony na 44. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. W wyborach zdobył on 365 mandatów spośród 538 możliwych, dzięki czemu wyraźnie pokonał Johna McCaina. Głównymi celami jego prezydentury są: zmniejszenie ilości głowic atomowych na świecie, wyprowadzenie gospodarki USA z kryzysu, działanie na rzecz ochrony środowiska oraz zaprowadzenie stabilnej sytuacji politycznej na całym globie.

Barack Obama jest żonaty z Michelle Robinson, którą poznał w 1988, gdy była zatrudniona w firmie prawniczej z Chicago. Ich ślub miał miejsce w 1991 r., a siedem lat później doczekali się pierwszej córki – Mali Ann. Druga – Natasha – przyszła na świat w 2001r.

Bardzo kontrowersyjną sprawą związaną z postacią Baracka Obamy jest przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla w 2009 r. Uzasadnieniem takiej decyzji było to, że prezydent Stanów Zjednoczonych poczynił wielkie wysiłki w celu zmniejszenia zasobów broni nuklearnej na świecie. Jednakże wielu komentatorów jest zgodnych co do tego, że akt ten był zwykłą zagrywką polityczną, a nagroda niekoniecznie należała się Obamie.

Podobne wypracowania do Barack Obama - biografia, życiorys