Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Kossak - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Kossak to polski malarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w 1886 roku w Krakowie w rodzinie z tradycjami artystycznymi. Swój talent malarski szlifował w pracowni dziadka i ojca, a jego siostra, Maria Pawlikowska–Jasnorzewska, była znaną poetką, jednym z tzw. satelitów grupy poetyckiej Skamander, wiodącego nurtu w literaturze dwudziestolecia międzywojennego.

Jerzy Kossak nie podjął studiów na uczelni artystycznej, ale fakt ten nie przeszkodził w dostrzeżeniu jego talentu. Pierwsza wystawa malarza miała miejsce w 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Dorosłe życie Kossaka przypadło na czasy I i II wojny światowej. W I wojnie światowej artysta brał aktywny udział poprzez służbę w pułku ułanów. W okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej oraz w latach powojennych Kossak malował wiele obrazów – ich sprzedaż stała się sposobem na przeżycie artysty oraz jego rodziny.

Twórczość Jerzego Kossaka jest napiętnowana dwiema charakterystycznymi elementami: wojną oraz twórczością jego ojca, Wojciecha Kossaka. Malarz wielokrotnie powielał obrazy swojego ojca, cale życie podążając wydeptaną przez niego drogą. Ponadto jego obrazy były nacechowane przeżyciami...

Podobne wypracowania