Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie styczniowe - najważniejsze bitwy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie styczniowe, w przeciwieństwie do poprzedniego zrywu narodowego, jakim było powstanie listopadowe, nie było otwartą, regularną wojną, ale przede wszystkim walką partyzancką. Nie znaczy to jednak, że nie dochodziło do większych starć, które możemy nazwać mianem bitew. Wręcz przeciwnie, uważny obserwator historii doliczyłby się przynajmniej kilkadziesiąt bitew stoczonych w ramach powstania styczniowego.

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, powstanie wybuchło wraz z ogłoszeniem branki do wojsk rosyjskich (pierwotnie powstanie miało być przeprowadzone dopiero wiosną, jednak wciągnięcie do armii rosyjskiej wielu patriotycznych działaczy groziłoby zupełnym paraliżem organizacji powstańczych), która nastąpiła w połowie stycznia 1863 roku. 22 stycznia Komitet Centralny Narodowy ogłosił rozpoczęcie walki zbrojnej.

Pierwsze bitwy miały miejsce już w dniu wydania manifestu Komitetu Centralnego Narodowego głoszącego wybuch powstania styczniowego. 22 stycznia 1863 roku stoczono pierwsze walki pod Ciołkowem oraz pod Szydłowcem, a następnego dnia pod Lubartowem. Wiele powstańczych działań miało również miejsce w Małkini, Stelmachowie, Sokołowie, Łukowie, Białej Podlaskiej, Kodniu, Łomazach, Hrubieszowie, Kraśniku, Suchedniowie oraz Bodzentynie. Jednak...

Podobne wypracowania