Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zdzisław Beksiński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zdzisław Beksiński jest jedną z najbardziej znaczących postaci dla sztuki dwudziestowiecznej. Malarz, rzeźbiarz, grafik i fotograf w jednym - to świadczy tylko o tym, jak wielopłaszczyznowym był on artystą.

Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku, gdzie od wielu pokoleń mieszkała jego rodzina. Uczęszczał do szkoły „Polnische Offentliche Handelsschule”, a także do tajnego gimnazjum, gdyż naukę pobierał w czasie trwania wojny. W 1947 roku zdał maturę i wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej na wydziale architektury. Po ich ukończeniu w 1952 roku mieszkał przez jakiś czas w Krakowie, a później również w Rzeszowie. W 1955 roku wrócił jednak do rodzinnego Sanoka.

Na początku zainteresowała go fotografia. W 1957 roku razem z Jerzym Lewczyńskim i Bronisławem Schlabsem założył nieformalną grupę, która w 1959 zorganizowała wystawę znaną dziś pod nazwą „Antyfotografia”, gdzie zaprezentował piętnaście swoich prac, w tym tylko jedną posiadającą tytuł - „Gorset sadysty” (Beksiński nie tytułował swoich dzieł, miała to być indywidualna interpretacja każdego, kto je oglądał). Indywidualna wystawa miała natomiast miejsce rok wcześniej, oprócz tego w 1958 w czasopiśmie „Fotografia”...

Podobne wypracowania