Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Chrobry - życiorys, biografia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Chrobry - właściwie Bolesław I Chrobry Wielki urodził się 967 roku w Poznaniu, a zmarł 17 czerwca roku 1025. Była najpierw księciem, a później pierwszym królem polskim. Od roku 992 sprawował władzę w Polsce jako książę. Był jednocześnie władcą Czech w latach 1002-1003. Do tej pory uznawany jest za jednego z najwybitniejszych władców, jakich miała Polska. Za jego panowania doszło do poszerzenia terytoriów państwa w wyniku licznych podbojów władcy. Monarcha pozostawał w przyjaznych stosunkach z Ottonem III.

Po śmierci sojusznika w roku 1002 Bolesław Chrobry odbył liczne walki z jego kuzynem Henrykiem II. W roku 1018 zdobył Kijów. Tam też według podań legendarnych na Złotej Bramie prowadzącej do Kijowa, władca wyszczerbił swój miecz i od tej pory nazywany on jest szczerbcem. Ponadto panujący ustanowił niezależną od niemieckiego arcybiskupstwa Metropolię Gnieźnieńską i podczas zjazdu w Gnieźnie w roku 1025 koronował się na władcę Polski.

Nie wiadomo dokładnie, gdzie Bolesław Chrobry spędził wczesne lata swojego dzieciństwa. Jedne źródła podają, że został wysłany do Niemiec, drugie zaś, że przebywał pod opieką swojego wujka, księcia Bolesława II Pobożnego. W roku 992 zmarł Mieszko I - ojciec Bolesława Chrobrego...

Podobne wypracowania