Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fryderyk Wielki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fryderyk II Wielki, czyli Friedrich II von Hohenzollern podczas 46 lat swojego panowania sprawił, że Prusy stały się jednym z największych europejskich mocarstw. Przyszedł on na świat w 1712 r. w Berlinie. Jego ojciec – Fryderyk Wilhelm I był człowiekiem rozkochanym w tematyce wojennej i militarnej. Matka natomiast odznaczała się wszechstronnym i bardzo dobrym wykształceniem Młody Fryderyk II dorastał więc w specyficznym klimacie.

Bardzo szybko ujawniły się wszechstronne talenty i uzdolnienia najstarszego syna królewskiej pary. Jednakże, jako pierworodny, szykowany był on do objęcia tronu po ojcu. Bardzo nie spodobało się to młodzieńcowi i popadł on w poważny konflikt z królem. Podjął  nawet próbę ucieczki z kraju (wraz z przyjaciółmi), jednakże cała grupa została złapana. Fryderykowi II groziła nawet kara śmierci, ale sąd nie zdecydował się na nią. Postanowiono ściąć jego przyjaciela – Hansa Hermana von Katte (następca tronu miał oglądać tę egzekucję). Niemal po roku pobytu w kostrzyńskiej twierdzy Fryderyk II postanowił podporządkować się ojcu. Od tego czasu żył pod stałą obserwacją.

Relacje króla z jego przyszłym następcą zaczęły się stopniowo poprawiać. Młodzieniec wstąpił do wojska, gdzie otrzymał tytuł dowódcy...

Podobne wypracowania