Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Lutosławski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Witold Lutosławski, polski dyrygent i kompozytor urodził się dnia 25 stycznia 1913 roku w pobliżu warszawskiej filharmonii. Był synem działacza politycznego Józefa Lutosławskiego oraz Marii z Olszewskich. Miał dwóch starszych braci – Jerzego oraz Henryka. Dzieciństwo upływało przyszłemu kompozytorowi w majątku, który był własnością Lutosławskich, położonym w okolicach Łomży. Rodzina opuściła sielankowe Drozdowo w ucieczce przed najazdem niemieckim w trakcie I wojny światowej. W 1915 roku zawitali do Moskwy, gdzie trzy lata po ich przybyciu ojciec Witolda został aresztowany za działalność niepodległościową. Rozstrzelano go tego samego roku. Maria Lutosławska zdecydowała się na powrót do kraju po odzyskaniu przez ziemie polskie niepodległości.

Już od najmłodszych lat Witold wykazywał się zdolnościami muzycznymi, do tego stopnia, że jako sześcioletni chłopiec komponował swoje pierwsze utwory na fortepian. W 1922 roku napisał „Preludium”. Jego pierwszą placówką edukacyjną było warszawskie gimnazjum im. Stefana Batorego. Muzycznie kształcił się, grając na skrzypcach pod okiem Lidii Kmitowej oraz na fortepianie. W 1928 roku pobierał lekcje kompozycji u Witolda Maliszewskiego. W 1931 roku, po zdaniu matury, rozpoczął studia...

Podobne wypracowania