Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Imperium mongolskie - przyczyny upadku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podobnie jak wszystkie poprzednie mocarstwa światowe powstałe w wyniku szybkiego podboju i spajane autorytetem ich twórcy (tj. państwo Aleksandra Wielkiego czy starożytna Asyria) imperium mongolskie nie zdołało zbyt długo utrzymać swojej jedności. Po śmierci Czyngis-chana podzielone zostało one na mniejsze części, które jednak jeszcze jakiś czas stwarzały pozory jedności i podporządkowania władzy wielkiego chana w Karakorum. Jednak kolejne dziesięciolecia upływały już pod znakiem nieustannych walk o władzę i stopniowego uniezależniania się poszczególnych pół-samodzielnych jednostek terytorialnych, czyli tzw. ułusów.

Praktycznie do śmierci czwartego wielkiego chana mongolskiego – Mongkiego w roku 1259, imperium zachowało szeroko rozumianą jedność. Wówczas to rozpętała się w państwie długotrwała wojna domowa, z której to ostatecznie zwycięsko wyszedł Kubilaj. Symbolem jego tryumfu było spalenie starej stolicy imperium – Karakorum i przeniesienie ośrodka władzy centralnej na teren Chin, do dzisiejszego Pekinu – okres w historii Państwa Środka, w którym władzę sprawowali mongolscy najeźdźcy, określa się powszechnie w orientalnej literaturze jako panowanie dynastii Juan.

Kubilaj był definitywnie...

Podobne wypracowania