Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michał Anioł - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rzadko artysta cieszy się za życia taką sławą, jaka dotknęła Michała Anioła, rzadko też  odznacza się dostatecznie dużym talentem, aby jemu współcześni określali go bez wahania epitetem „boski”. Był antagonistą, ale zarazem jedynym człowiekiem dorównującym umiejętnościami Leonardowi da Vinci. Powszechnie uważano go za jednego z cenniejszych przedstawicieli dojrzałego renesansu (XV–XVI wiek).

Urodzony w 1475 roku na toskańskiej prowincji w mieście o nazwie Caprese, podobnie jak wielu z ówczesnych twórców (chociażby Leonardo da Vinci) młodość spędził we Florencji. Tam także odbywał praktyki malarskie w pracowni Domenica Ghirladaia. Obiecujący twórca zapoznawał się z techniką wykonywania fresków, jednak szybko pojął, iż dziedziną, w której pragnie się spełniać, jest nie malarstwo – a rzeźba. Za sprawą swego nowego protektora, rzeźbiarza Bertolda di Giovanniego dostał się na dwór władcy florenckiego, Wawrzyńca Wspaniałego, z siedzibą w pałacu Medyceuszy, gdzie rychło zyskał uznanie oraz opiekę finansową.

Choć był mało towarzyski, raczej oschły w obejściu, jego osobę przepełniały namiętności. Zasłynął jako człowiek rzetelny i uczciwy. Przestawał z humanistami, których zapoznał...

Podobne wypracowania