Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Królowa Wiktoria - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Królowa Wiktoria zwana Wiktorią Hanowerską (Aleksandryna Wiktoria) urodziła się 24 maja 1819 w Londynie, a zmarła 22 stycznia 1901 w Cowes (miasto położone w Wielkiej Brytanii na wyspie Wight. Jej ojcem był Edward August Hanowerski, syn króla Jerzego III oraz księżniczki meklemburskiej – Zofii Charlotty Mecklenburg-Strelitz. Matką królowej Wiktorii była natomiast Maria Luiza Wiktoria Sachsen-Coburg-Saalfeld, księżna Kentu i Saksonii.

Wiktoria Hanowerska była jedynaczką. Kiedy była jeszcze małym dzieckiem, zmarł jej ojciec. W dzieciństwie nauczyła się władać kilkoma językami, między innymi: niemieckim, angielskim, greckim, łacińskim, francuskim i włoskim. Niedługo potem dowiedziała się, że w przyszłości będzie następczynią tronu. Parlament w roku 1830 uchwalił odpowiednie prawo, które mówiło o tym, że jeżeli Wiktoria będzie niepełnoletnia w dniu przejmowania tronu po Wilhelmie IV, wtedy władzę na zasadzie regencji przejmie jej matka. Królową została w wieku dokładnie osiemnastu lat. O śmierci Wilhelma IV dowiedziała się 20 czerwca 1837 roku.

Rok później została koronowana na królową Wielkiej Brytanii. Jej pierwszym i najważniejszym doradcą był William Lamb, drugi wicehrabia Melbourne, który miał...

Podobne wypracowania