Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie państwa polskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Za początek dziejów państwowości polskiej uznaje się dziś okres rządów Mieszka I. Jednak, z dużą dozą prawdopodobieństwa, można uznać, że Polska rodziła się znacznie wcześniej. Wszak już w VIII wieku Gniezno, pierwsza stolica nadwiślańskiego kraju, była grodem obronnym – a więc żyła w nim społeczność zorganizowana, ktoś musiał zarządzać obroną miasta czy ustalać warunki życia na jego terenie. Być może to właśnie w członkach tych społeczności nich powinniśmy widzieć prekursorów dzisiejszej Polski?

Warto zauważyć, iż w tamtych czasach, pomiędzy Odrą a Wisłą, żyło wiele różnych plemion, które z czasem zaczęły ze sobą konkurować o przewodnictwo nad tym regionem. Byli to Polanie, których siedziby mieściły się nad Wartą, Goplanie znad jeziora Gopło, Wiślanie znad Wisły, a także Mazowszanie, Lędzianie, Dziadoszanie, Bobrzanie, Ślężanie, Opolanie i Gołęszyce.

Wedle tradycji i legend, ale też pewnych wątków historycznych, wkrótce coraz silniejsze stawało się plemię Polan. Powoli opanowywało ono kolejne tereny, poczynając od Kujaw, Mazowsza i części Pomorza, docierając wkrótce do dalszych zakątków regionu. Pomocna w tym okazała się drużyna wojów, którą doskonale organizował, utrzymywał...

Podobne wypracowania