Powstanie państwa polskiego
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Za początek dziejów państwowości polskiej uznaje się dziś okres rządów Mieszka I. Jednak, z dużą dozą prawdopodobieństwa, można uznać, że Polska rodziła się znacznie wcześniej. Wszak już w VIII wieku Gniezno, pierwsza stolica nadwiślańskiego kraju, była grodem obronnym – a więc żyła w nim społeczność zorganizowana, ktoś musiał zarządzać obroną miasta czy ustalać warunki życia na jego terenie. Być może to właśnie w członkach tych społeczności nich powinniśmy widzieć prekursorów dzisiejszej Polski?
Warto zauważyć, iż w tamtych czasach, pomiędzy Odrą a Wisłą, żyło wiele różnych plemion, które z czasem zaczęły ze sobą konkurować o przewodnictwo nad tym regionem. Byli to Polanie, których siedziby mieściły się nad Wartą, Goplanie znad jeziora Gopło, Wiślanie znad Wisły, a także Mazowszanie, Lędzianie, Dziadoszanie, Bobrzanie, Ślężanie, Opolanie i Gołęszyce.
Wedle tradycji i legend, ale też pewnych wątków historycznych, wkrótce coraz silniejsze stawało się plemię Polan. Powoli opanowywało ono kolejne tereny, poczynając od Kujaw, Mazowsza i części Pomorza, docierając wkrótce do dalszych zakątków regionu. Pomocna w tym okazała się drużyna wojów, którą doskonale organizował, utrzymywał i dozbrajał książę.
Jak już wspomniałem, pierwszym znanym historycznym władcą Polski był Mieszko I, który kontynuował budowę państwa, odziedziczonego po swoich legendarnych przodkach: Siemomyśle (jego ojcu), Lestku (dziadku) oraz Siemowicie (pradziadku). Wkrótce wdał się on w walki z Wieletami, których w bitwie pod Cedynią wspomógł niemiecki margrabia Hodon. Mimo owego wsparcia, Mieszkowi udało się przyłączyć do Polski Zachodnie Pomorze, aż po Wolin i Kołobrzeg.
Choć ludność polska trwała przy swoich rodzimych wierzeniach (i pozostać przy nich miała jeszcze przez długie, długie wieki), rozumiał Mieszko, iż jego państwo nie może w istniejącej sytuacji sprawnie i bezpiecznie się rozwijać. Od zachodu zagrażała im interwencja Cesarstwa, które pod pozorem chrystianizacji mogło narzucić swoją wolę miejscowej ludności. Mieszko I dobrze to rozumiał i postanowił przejąć inicjatywę.
Przyjmując w 966 roku chrzest z rąk Czechów, udowodnił, że jego ambicją jest przewodzenie krajowi niepodległemu i niezależnemu. Ponadto, wziął sobie za żonę czeską księżniczkę – Dobrawę. W ten sposób zaczęło się w Polsce kształtować samodzielne, słowiańskie duchowieństwo. Mieszko nie był już pod wpływem Cesarstwa Niemieckiego, swojemu synowi pozostawił duże możliwości i szanse na stworzenie kraju silnego, cieszącego się uznaniem się na arenie międzynarodowej.
Podobne wypracowania do Powstanie państwa polskiego
- Zjazd PZPR - luty 1980 - dymisja Piotra Jaroszewicza
- Barack Obama - biografia, życiorys
- Powstanie styczniowe - najważniejsze bitwy
- Legiony Polskie - główne bitwy, przywódcy
- Vincent van Gogh - biografia, życiorys
- Broń jądrowa - broń atomowa. Próby ograniczenia broni jądrowej po II wojnie światowej
- Wojny polsko-szwedzkie w XVII w. - ostatni etap wojen - potop szwedzki - 1655-1660
- Czarny Wrzesień - powstanie i cele
- Powojenna Polska - kultura
- Nowy podział administracyjny w Polsce (1975 r.)
- Zdzisław Beksiński - biografia, życiorys
- Imperium mongolskie - przyczyny upadku
- Witold Lutosławski - biografia, życiorys
- Bolesław Chrobry - życiorys, biografia
- Księstwo Warszawskie - ustrój, konstytucja - struktury prawne, polityka społeczna i gospodarcza
- Fryderyk Wielki - biografia, życiorys
- Wielcy wodzowie - Jerzy Lubomirski - charakterystyka
- Pierestrojka - rozpad ZSRR - przyczyny, przebieg, skutki
- Jan Wiklef i Jan Hus – ruchy heretyckie w XIV i XV wieku
- Wojna stuletnia - Konflikt angielsko-francuski - skutki dla Europy