Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Mościcki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Mościcki urodził się w Mierzanowie w 1867 roku. Miał pochodzenie szlacheckie, jego rodzina posiadała bogate tradycje patriotyczne. Ojciec Mościckiego – Faustyn Walenty – był uczestnikiem powstania styczniowego, zaś jego dziadek brał udział w powstaniu listopadowym. Pochodził z rodziny wielodzietnej, miał szóstkę rodzeństwa. Edukację rozpoczął gimnazjum w Płocku, potem kontynuował ją w Zamościu. Uciekając przed brutalną rusyfikacją, przeniósł się do Warszawy, w której w 1887 roku ukończył szkołę realną Babińskiego.

Mościcki miał szczególne predyspozycje do nauk matematyczno-przyrodniczych. W 1891 roku ukończył studia chemiczne na politechnice w Rydze. W czasie pobytu w Rydze Mościcki nawiązał kontakt z niepodległościowym ruchem o zabarwieniu socjalistycznym. Angażował się w działalność II Proletariatu, brał również udział w nieudanym zamachu na gubernatora Josifa Hurko. Jego ślub z Michaliną Czyżewską w 1892 roku wzbudził wiele kontrowersji – żona była córką ciotki Mościckiego i zawarcie sakramentu wymagało specjalnej kościelnej dyspensy. Od 1892 roku przebywał w Londynie, bojąc się dekonspiracji. Zawodowo zajmował się tam stolarstwem, ale całą energię skupiał na działalności w ruchu socjalistycznym. W 1895...

Podobne wypracowania