Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dynastia Jagiellonów - Przodkowie Jagiellonów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Protoplastą dynastii Jagiellonów był panujący w latach 1386-1434 Władysław II Jagiełło. Koronę polską uzyskał on w wyniku ślubu z młodocianą Jadwigą, prawowitą następczynią tronu, w roku 1386. Sam Jagiełło wywodził się z sąsiadującym z Rzeczpospolitą od wschodu państwem litewskim, którym od roku 1382 z powodzeniem władał jako Wielki Książę. Genealogicznie Jagiellonowie uchodzą za boczną gałąź dynastii Giedyminowiczów.

W czasie gdy kształtowało się pierwsze państwo polskie, tereny późniejszej Litwy zamieszkały w większości pogańskie jeszcze plemiona ruskie. Nie wykształciły one zwartej struktury państwowej aż do połowy XIII w., kiedy to historycznego zjednoczenia większości plemion litewskich dokonał Mendog. Stworzył on silne i rozległe państwo sąsiadujące z Rzeczpospolitą od zachodu, państwami zakonnymi Krzyżaków i Kawalerów Mieczowych od północnego-zachodu oraz z ruskimi Nowogrodem i Moskwą od wschodu, które jednak wciąż zagrożone było wizją przymusowej chrystianizacji z rąk np. specjalnie w tym celu sprowadzonych Zakonów nad Bałtykiem. Chcąc uzyskać od papieża usankcjonowanie swojej władzy na arenie międzynarodowej poprzez otrzymanie korony, Mendog musiał przyjąć chrzest. Ostatecznie stało się to w 1251 r.,...

Podobne wypracowania