Dynastia Jagiellonów - Przodkowie Jagiellonów
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Protoplastą dynastii Jagiellonów był panujący w latach 1386-1434 Władysław II Jagiełło. Koronę polską uzyskał on w wyniku ślubu z młodocianą Jadwigą, prawowitą następczynią tronu, w roku 1386. Sam Jagiełło wywodził się z sąsiadującym z Rzeczpospolitą od wschodu państwem litewskim, którym od roku 1382 z powodzeniem władał jako Wielki Książę. Genealogicznie Jagiellonowie uchodzą za boczną gałąź dynastii Giedyminowiczów.
W czasie gdy kształtowało się pierwsze państwo polskie, tereny późniejszej Litwy zamieszkały w większości pogańskie jeszcze plemiona ruskie. Nie wykształciły one zwartej struktury państwowej aż do połowy XIII w., kiedy to historycznego zjednoczenia większości plemion litewskich dokonał Mendog. Stworzył on silne i rozległe państwo sąsiadujące z Rzeczpospolitą od zachodu, państwami zakonnymi Krzyżaków i Kawalerów Mieczowych od północnego-zachodu oraz z ruskimi Nowogrodem i Moskwą od wschodu, które jednak wciąż zagrożone było wizją przymusowej chrystianizacji z rąk np. specjalnie w tym celu sprowadzonych Zakonów nad Bałtykiem. Chcąc uzyskać od papieża usankcjonowanie swojej władzy na arenie międzynarodowej poprzez otrzymanie korony, Mendog musiał przyjąć chrzest. Ostatecznie stało się to w 1251 r., a niecałe dwa lata później 6. lipca 1253 został oficjalnie namaszczony na pierwszego w dziejach króla Litwy. Mendog zginął dziesięć lat później w wyniku spisku zainicjowanego przez Treniotę.
Po śmierci Mendoga państwo ponownie rozbiło się na pomniejsze plemiona, a rozległe tereny jego państwa stały się areną kolejnych konfliktów i zatargów o władzę. Swą świetność Wielkie Księstwo odzyskało poniekąd pod rządami Giedymina (1316-1341), który przyłączył do Litwy olbrzymie obszary na południowym-wschodzie wykorzystując agonię Złotej Ordy. Starał się również utrzymywać poprawne stosunki z Królestwem Polskim, czego wyrazem był np. ślub jego córki Aldony z Kazimierzem, synem Władysława Łokietka – późniejszym królem polskim. Swoimi podbojami Giedymin otworzył nowy rozdział w średniowiecznej historii Litwy rozpoczynając również panowanie na jej tronie dynastii Giedyminowiczów.
Wraz ze śmiercią Giedymina w roku 1341 Księstwo Litewskie uległo podziałowi pomiędzy jego synów. Po krótkim okresie wewnętrznych walk dominującą pozycję osiągnęli jednak dwaj spośród nich: Olgierd (władający Wilnem oraz tzw. Auksztotą, czyli Litwą właściwą) oraz Kiejstut (rezydujący w Trokach na Żmudzi). Olgierd prowadził niezwykle agresywną politykę wobec swoich sąsiadów. Jego zwycięstwem zakończyły się m. in. wojny z Krzyżakami (1346), Mongołami (1351-1363) oraz szereg kampanii prowadzonych w obronie swojego szwagra, Wielkiego Księcia Twerskiego Michała II, przeciwko Moskwie. Olgierd zmarł w roku 1377 i przekazał władzę nad odrodzonym Księstwem Litewskim swemu synowi Jagielle, który w 1386 r. poprzez ślub z polska następczynią tronu, Jadwigą, połączył unią personalną Królestwo Polskie i Litwę w jeden organizm oraz stał się protoplastą dynastii Jagiellonów, rządzącej Rzeczpospolitą Obojga Narodów przez następne ponad półtora wieku.
Podobne wypracowania do Dynastia Jagiellonów - Przodkowie Jagiellonów
- Guy de Lusignan – sylwetka postaci
- Przemyślidzi na tronie polskim
- Państwo Franków - rozwój terytorialny państwa frankijskiego za rządów Karola Wielkiego
- Znaczenie chrześcijaństwa w cywilizacjach średniowiecznej Europy
- Janko z Czarnkowa - biografia, życiorys
- Zimna wojna - przyczyny. Geneza zimnej wojny - opis
- Jesień Ludów - rozpad Czechosłowacji
- August Comte - poglądy
- Pokój westfalski - znaczenie
- Gioachino Rossini - biografia, życiorys
- Plan Balcerowicza - założenia planu Leszka Balcerowicza
- Giorgione - biografia, życiorys
- Persja - organizacja państwa, religia
- Emilia Plater - biografia, życiorys
- Czerwoni Khmerzy - Rządy Czerwonych Khmerów - dojście do władzy
- Unia mielnicka (1501 r.) - Unia realna Polski i Litwy
- Karta 77
- Wojny polsko-szwedzkie w XVII wieku - III etap - 1626-1629
- Włochy w latach 1943-1948
- John Dowland - biografia, życiorys