Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Guy de Lusignan – sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Guy, syn hrabiego Lusignan Hugona VIII, urodził się około roku 1150 w regionie Poitou w zachodniej Francji.

Do Ziemi Świętej, przepełniony chęcią szybkiego wzbogacenia się, Gwidon przybył w drugiej połowie lat 70-tych XII stulecia. W tym czasie władzę nad Królestwem Jerozolimskim sprawował niezwykle ambitny władca – Baldwin IV, który cierpiał na nieuleczalny wówczas trąd. Ciągły stan niepokojów w Jerozolimie umiejętnie wykorzystał Gwidon, w roku 1180 poślubiając starszą siostrę króla, Sybillę. Małżeństwo to gwarantowało mu wysoką pozycję na dworze, pomimo powszechnej niechęci ze strony baronów, a nawet samego Baldwina IV. Możliwe było głównie dzięki staraniom Agnieszki z Courtenay (królowej matki), która ostatecznie wymusiła na swoim synu nadanie Gwidonowi hrabstwa Jaffy i Askalonu.

W roku 1183 poważnie podupadły na zdrowiu Baldwin IV przekazał niemal całość władzy na Królestwem w ręce Gwidona z Lusignan (poza miastem Jerozolima), który odtąd tytułował się regentem. Jego rządy były niezwykle niepopularne i wytwarzały jedyne niezdrową atmosferę na jerozolimskim dworze. Sytuację tę niedługo później postanowi skrzętnie wykorzystać Saladyn – potężny muzułmański wódz,...

Podobne wypracowania