Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marzec 1968 - wydarzenia marcowe w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydarzenia marcowe w Polsce wpisywały się w szerszy kontekst międzynarodowy. Od roku 1967, kiedy to doszło do wybuchu wojny izraelsko-arabskiej, w całym bloku państw komunistycznych nasiliła się propaganda antyżydowska. W PRL grupą, która mocno zaangażowała się w szerzenie nienawiści względem Żydów, byli „partyzanci” Moczara. Opowiadając się po stronie arabskiej, przystąpiono do gwałtownej nagonki na środowiska żydowskie – zarzucano mu zdradę polskiej racji stanu i działalność na rzecz ruchu syjonistycznego. Czystka zaczęła się więc od szeregów partyjnych.

Równocześnie bardzo ważne wydarzenia miały miejsce za południową granicą. Wielkie wrażenie na Polakach wywarł stojący na czele Komunistycznej Partii Czechosłowacji, Aleksander Dubczek. Wprowadzany przez niego „socjalizm z ludzką twarzą” w istotny sposób wpływał na demokratyzacje systemu władzy, rozbudzając nadzieje na zmiany w pozostałych krajach bloku. Polska inteligencja, przyjmując hasło „Polska czeka na swego Dubczeka”, przyjęła więc postawę wyczekiwania na zmiany.

Konserwatywnie nastawiona cześć partii, przekonana o konieczności rozbudowania aparatu represji, pragnęła wykorzystać te sytuację organizując prowokacje. Taktyka ta bardzo...

Podobne wypracowania