Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Walki o granice zachodnie w czasie I wojny światowej - Górny Śląsk - powstania śląskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Śląsk od dawien dawna stanowił dla Polski bardzo istotną jej część. Wszak stamtąd pochodziła ważna linia śląskich królów piastowskich, ale i tam ulokowana była ogromna część przemysłu, w tym przemysłu wydobywczego, bez którego ciężko by było w dawnych czasach rozwijać się wolnemu państwu. Przemysł był wówczas, obok rolnictwa, najważniejszą gałęzią narodowej gospodarki. Dlatego też Górny Śląsk był dla Polski ważny, szczególnie jeśli myślała ona o szybkim wzroście gospodarczym, o szybkiej poprawie swojego, o odzyskaniu dawnego statusu silnego, trwałego państwa zdolnego kreować nie tylko swoją wewnętrzną politykę, ale i mocno wpływającą na politykę międzynarodową. Nie można przy tym zapomnieć, że Górny Śląsk był także ważnym kąskiem dla państwa pruskiego, które co prawda przegrało pierwszą wojnę światową, jednakże nie zamierzało na tej wojnie zbyt dużo tracić. A Śląsk był dla Prus bardzo ważny przede wszystkim ze względów gospodarczych, względy historyczne nie miały już takiego znaczenia.

Po zakończeniu działań I wojny światowej państwa, które ją zwyciężyły postanowiły o przeprowadzeniu licznych i długich rozmów, które miały ustanowić powojenny ład. W tym owa konferencja przedstawicieli mocarstw...

Podobne wypracowania