Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesień Ludów - rozpad Czechosłowacji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czechosłowacja, podobnie jak Polska, posiada bardzo bogatą tradycję obywatelskiego oporu przeciwko nadużyciom władzy. Już w roku 1977 powstał pierwszy ruch typowo opozycyjny. Celem „Karty 77” była kontrola, czy władza przestrzega ratyfikowanych porozumień helsińskich, zwłaszcza w dziedzinie praw człowieka i obywatela. Pierwszymi rzecznikami owego stowarzyszenia byli m.in. Vaclav Havel oraz Jiri Hajek.

W latach 80-tych opozycja czechosłowacka jeszcze bardziej zintensyfikowała swą działalność. Powstawały kolejne organizacje; aktywny stał się również Kościół Katolicki.

W odpowiedzi władze partii komunistycznej zdecydowały się na nasilenie represji, kierując swą uwagę zwłaszcza na wysoko postawionych działaczy. W drugiej połowie lat 80-tych wielu opozycjonistów, szczególnie tych skupionych wokół Komitetu Obrony Niesłusznie Prześladowanych, znalazło się w więzieniu z wieloletnimi wyrokami. Społeczeństwo nie dało się jednak zastraszyć. W dwudziestą rocznice inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację, na ulice wyległy tłumy, co oczywiście spotkało się z brutalną reakcją ze strony milicji. Podobne wydarzenia miały mieć miejsce również rok później.

Decydujący miał być listopad 1989 roku. Wtedy to krwawe...

Podobne wypracowania