Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Giorgione - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

O życiu włoskiego malarza epoki renesansu wiadomo bardzo niewiele. Pośród historyków uchodzi za najbardziej tajemniczego malarza doby nowożytnej. Znane są data i miejsce jego urodzenia.

Giorgione przyszedł na świat około 1477 roku w Castelfranco Veneto. Malarstwa uczył się od Giovanni Belliniego. Prawdopodobnie miał duży wpływ na twórczość Tycjana, z którym się spotkał. W historii sztuki uchodzi za jednego z najbardziej uzdolnionych przedstawicieli dojrzałego malarstwa weneckiego. Szczególne osiągnięcia Giorgione miał na płaszczyźnie operowania kolorem i światłem, uważany jest za prekursora koloryzmu weneckiego. W uproszczeniu koloryzm polegał na przedstawieniu najistotniejszych cech danego przedmiotu za pomocą operacji światłem, cieniem oraz natężeniem koloru. Główną inspiracją artysty były natura i światło słoneczne.

Podpisane i datowane przez Giorgiona prace nie zachowały się do czasów współczesnych. Wśród historyków nie ma nawet zgodności co do liczby przypisywanych mu prac. Badanie utrudnia istnienie tzw. Kręgu Giorgiona, złożonego z jego naśladowców.  Wiadomo, że tworzył przede wszystkim dzieła o tematyce religijnej („Maria z Dzieciątkiem i świętymi Liberiuszem i Franciszkiem”)...

Podobne wypracowania